Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe na Podhalu

GALERIA

Już po raz kolejny naszą szkołę odwiedzili miłośnicy i twórcy ludowi Podhala Teresa i Jan Rusnakowie. Spotkanie odbyło się 15.12.2014r. w świątecznie przystrojonej czytelni biblioteki szkolnej. Artyści opowiedzieli dzieciom i młodzieży o zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych na Podhalu. Goście zaprezentowali swoje stroje ludowe, pokazując i nazywając poszczególne elementy stroju męskiego i damskiego. W ciekawy sposób przedstawili kalendarz po góralsku, czyli nazwy miesięcy na Podhalu. Najważniejszym punktem spotkania było zapoznanie uczniów z tradycjami i obrzędami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia w domu góralskim (podłaźniczka, pastuszek, siano, owies, czerwony opłatek dla zwierząt). Wiele uwagi poświęcono również różnorodnym potrawom wigilijnym. Pani Teresa recytowała wiersze poetki Wandy Szado – Kudasikowej, m.in. „Narodzenie”. Dzieci brały udział w konkursie czytania poezji gwarowej o Bożym Narodzeniu. Wspólnie śpiewano góralskie kolędy i pastorałki.  Spotkanie przebiegało w miłej i świątecznej atmosferze. Na zakończenie wszyscy składali sobie życzenia świąteczne.