Do Ciebie Polsko

Z okazji obchodów Roku Powstań Śląskich przygotowaliśmy projekt edukacyjny „Do Ciebie Polsko”. Miał on na celu popularyzowanie tematyki Powstań Śląskich i plebiscytu wśród uczniów naszej szkoły.
25 marca uroczystą akademią oddaliśmy hołd bohaterskim Powstańcom Śląskim, którzy swoim męstwem i umiłowaniem polskości przyczynili się do korzystniejszego podziału Górnego Śląska między Polskę a Niemcy. Opracowana prezentacja multimedialna pt. „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” miała za zadanie przedstawienie przeszłości na podstawie fotografii, plakatów, map. Projekcja filmu edukacyjnego pt. „Franek”, udostępnionego przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, przybliżała przekaz uczestników tamtych wydarzeń. W bardzo ciekawy sposób prezentowała losy śląskich rodzin w latach 1919-1921. Obraz wywarł duże wrażenie na uczniach, którzy z wielką uwagą i w skupieniu go obejrzeli. Naszym zamierzeniem było ukazanie Powstańców Śląskich jako wzoru do naśladowania dla współczesnej młodzieży. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się również komiks będący spacerem wraz z przewodnikiem po Muzeum.
Mamy nadzieję, że zaplanowany cykl imprez edukacyjnych pozwolił upowszechnić wiedzę i literaturę o trzech Powstaniach Śląskich oraz ich bohaterach.

Krystyna Śmieszek

galeria