KATARYNKA

Już po raz ósmy uczniowie Zespołu Szkół przy ŚCR-U uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Spośród kilku nowel rekomendowanych przez Parę Prezydencką wybrano „Katarynkę” Bolesława Prusa. Uczniowie w wystylizowanych kostiumach i pięknej scenografii zasiedli w XIX-wiecznym saloniku, gdzie czytali fragmenty noweli. Na scenie pojawił się pan Tomasz, niewidoma dziewczynka, dostojne damy, stróż i kataryniarz jak z przedwojennego filmu. Dużą atrakcją była piękna atrapa katarynki wykonana przez jedną z nauczycielek. W projekcie wzięli udział nawet najmłodsi uczniowie, którzy wraz z paniami przygotowali nieco już zapomnianą piosenkę o kataryniarzu. Uzupełnieniem tego szkolnego wydarzenia była wystawa poświęcona Bolesławowi Prusowi oraz odtworzony fragment ekranizacji „Katarynki”, który znakomicie oddaje klimat dawnej Warszawy. Wspólne czytanie dzieł wybitnych twórców ma na celu popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

galeria