Obchody 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego

Od czerwca 1973 roku nasza szkoła nosi imię Powstańców Śląskich, a w bieżącym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Wielka determinacja Ślązaków, którą wykazali się w trzech zrywach powstańczych doprowadziła do upragnionego celu – większa część Górnego Śląska znalazła się w granicach Polski. Oznaczało to przyłączenie do Rzeczpospolitej uprzemysłowionego regionu – zasobnego w złoża węgla, ale również regionu z pięknymi tradycjami pielęgnowanymi przez kolejne pokolenia Ślązaków.

6 maja nasi uczniowie poznali historię powstań śląskich podczas zwiedzania okolicznościowej wystawy. Spontanicznie stworzona „grupa rekonstrukcyjna” wcieliła się postacie powstańców. Uczniowie obejrzeli również autentyczne eksponaty stanowiące dawniej ekwipunek górnika oraz piękny śląski strój ludowy. Na zakończenie przedstawiciele społeczności szkolnej złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową i oddali hołd bohaterom powstań.

galeria